Поливане на Домати в Оранжерия: основни методи и правила
Да отглеждаш домати в оранжерия е изключително задоволително и приятно занимание. Но как да се грижим правилно за тези деликатни растения? Един от най-важните аспекти на отглеждането на домати е правилното поливане. В тази статия ще ви разкажем за най-добрите методи и правила, които трябва да следвате, за да гарантирате успешен растеж и плододаване на вашите домати в оранжерия.
Съдържание
Правила за поливане на домати в оранжерия
Доматите в оранжерия предимно се нуждаят от влага, за да поемат хранителните вещества, разтворени в почвата. Първо, нека да поговорим за правилата и тънкостите на поливането: каква е необходимата влажност и температура на въздуха, почвата и водата, така че доматите да растат здрави и да дават щедра реколта.
Нека да започнем с изясняването на необходимостта и изискванията за поливане в различните етапи от развитието на растежа на доматите
Поливане в различни етапи на растежа
Честотата и количеството на поливане зависи не само от температурата и влажността, но и от етапа на растеж на доматите. В зависимост от конкретния етап на развитие се регулира както честотата на напояване, така и количеството на водата.
След засаждането на разсада
При засаждане на разсада в оранжерията трябва да се излеят 4 литра вода във всяка дупка, след което растенията не се поливат 8-11 дни. През този период не е необходимо допълнително поливане на доматите.
Около седмица след засаждането, растенията започват активно да се развиват, но трябва да се помни, че кореновата система на растенията е много слаба и не може да извлича влага или хранителни вещества от дълбоките слоеве на почвата.
Ето защо, преди периода на цъфтене на доматите, трябва да се поливат два пъти седмично с 2 литра вода в основата на всеки корен.
Ако в оранжерията е горещо, количеството на водата се увеличава до 3 литра вода за всеки корен.
По време на периода на цъфтеж
Когато доматите започнат да цъфтят е необходимо да се увеличи количеството на водата, с която се поливат.
Количеството вода може безопасно да се увеличи до 5 литра на корен, но честотата на поливане трябва да се намали – веднъж седмично е достатъчно.
По време на образуването на плодовете
Веднага след като растенията образуват цветове, отново трябва да се върнете към предишната честота на поливане – до 2 пъти седмично.
Трябва да поливате на базата на влажността на почвата – в никакъв случай не трябва да преполивате растенията!
Можете да намалите поливането, като го сведете до 1 път седмично, когато първите домати започнат да придобиват типичния цвят за съответния сорт. В същото време е необходимо да се намали количеството на водата за напояване – до около 3 литра на 1 растение.
Ако през този период влагата е твърде голяма, има висока вероятност това да доведе до напукване на плодовете.
Поливане на домати след засаждане в оранжерия
Температура и влажност
Режимът на поливане на домати в оранжерии, особено от поликарбонат, до голяма степен зависи от температурата и влажността на почвата и въздуха. Също така е важно да регулирате правилно температурата на водата за напояване.
Влажност на почвата и въздуха
Оптималните условия, подходящи за отглеждане на домати в оранжерия са:
• влажност на почвата – около 90%;
• влажността на въздуха – около 50%
Именно тези стойности на влажност на почвата и въздуха ще осигурят нормалния растеж и развитие на доматите, както и ще преодотврати условията за развитие на различни гъбични заболявания.
Температура на въздуха в оранжерията
За да се осигури най-доброто развитие на доматите в оранжерия, е важно да се регулира температурата на въздуха в следните граници:
За да се осигури най-доброто развитие на доматите в оранжерия, е важно да се регулира температурата на въздуха в следните граници:
• през деня – не по-висока от +20 до +25 ˚C;
•през нощта – не по-ниска от +1 до +19 ˚C.
Влиянието на високите температури върху развитието на доматите е следното:
- Ако температурата в оранжерията с домати се повиши до +28 ˚C, това може да доведе до много активен растеж на растенията, ще настъпи ускорено и уродливо израстване на цъфтежите.
- Ако температурата достигне +30 ˚C, тогава доматите могат напълно да спрат да цъфтят, при тази температура цъфтежите често се отделя.
- При температури в оранжерията от +40 ˚C растения могат да умрат
Ето защо е толкова важно да се поддържа оптималната температура в оранжерията с домати, включително чрез правилно и навременно поливане.
Температура на почвата
Температурата на почвата в оранжерията, където се отглеждат доматите, е не по-малко важна от температурата на въздуха.
Ако температурата на почвата внезапно падне до +10 ˚C, доматите ще поемат по-слабо влагата и следователно хранителните вещества, разтворени в нея. В този случай ще има липса на хранителни вещества необходим за правилния растеж.
Ако температурата на почвата в оранжерията падне до +5 ˚C, листата на доматите могат да започнат да изсъхват и в крайна сметка да умрат.
От друга страна, прегряването на почвата в поликарбонатни и филмови оранжерии с домати също е опасно.
- Ако температурата на почвата се повиши над +28 ˚C, тогава кореновата система ще загуби способността си да абсорбира влага и хранителни вещества от почвата, ще започне процесът на комплексно гладуване на доматите, придружен от увяхване на растенията.
Температура на водата за поливане на домати в оранжерия
Правилно избраната температура на водата за поливане на домати ще позволи на растенията да поглъщат по-добре хранителните вещества от почвата, да намалят стреса и да предотвратят гъбични заболявания.
Не поливайте домати с ледена или студена вода – това може да доведе до стрес на растенията и да причини пълно подтискане на тяхното развитие.
Поливайте доматите с вода, загрята до температура малко над стайната – около +23 до +24 ˚C.
Колко често се поливат доматите в оранжерия
Средната честота на поливане на домати в оранжерия е 2 пъти седмично. Честотата на поливане на домати в оранжерия се определя основно от температурата и влажността, които сте успели да установите.
Всъщност, за разлика от отглеждането на открито, валежите не попадат върху оранжерийните лехи или бразди и яркото слънце не изгаря толкова.
Винаги следете външните условия и температура и влажност в оранжерията.
В поликарбонатните оранжерии, при ясно слънчево време с високи температури, е особено горещо, така че може да се наложи повече поливане и вентилация.
При облачно време и захлаждане честотата на поливане се намалява. В същото време следете състоянието на повърхността на почвата и самите растения – те винаги ще подскажат правилното решение.
Как да поливате домати в оранжерия
Ще се спра на най-често срещаните и удобни според мен варианти: поливане с бутилка, капково напояване и поливане с маркуч. Има доста начини за поливане на домати в оранжерия. Те зависят от изобретателността на градинарите, особеностите на местоположението на градината, както и от вида и размера на оранжерията.
Поливане на домати с маркуч в оранжерия
С помощта на маркуч трябва да поливате доматите само до корените, без да мокрите листата. В същото време не е желателно да използвате вода от водопроводната система или от кладенец/сондаж, защото водата може да бъде прекалено студена за доматите.
Най-добре е да поставите варел, боядисан в черно, и да го пълните с вода всяка сутрин. През деня водата се затопля, а вечер можете да поливате растенията с маркуча и водата ще бъде със стайна температура.
Тази опция за напояване е проста, лесна и удобна, но има един основен недостатък – много е трудно да се контролира количеството вода, доставяно на всяко растение,
Капково напояване на домати в оранжерия
Капковото напояване може да се използва в оранжерии с различен по големина размер, както в малки, така и в промишлени.
Предимствата на капковото напояване са известни на много опитни градинари:
- водата навлиза директно в зоната, където се намира кореновата система на доматите, не се изпарява и не повишава влажността в оранжерията,
- вероятността капчици вода да попаднат върху листата на доматите е изключена, като по този начин се свежда до минимум вероятността от гъбични заболявания,
- поливането може да се извършва по всяко време, дори по обяд.
Организирането на капково напояване в оранжерия с домати е много просто:
- положете маркуч за капково напояване – така че капкообразуватели да са в областта на кореновата система на доматите;
- свържете краищата на маркуча към варел, разположен на основа по-високо от земното ниво.
- така топлата вода капе и обогатява растенията. При необходимост, може да комбинирате капково напояване с кореново или листно подхранване на доматите, разтваряйки необходимите торове във водата.
Поливане с бутилки
Поливането с бутилка всъщност е опростен вариант на капковото напояване. Идеален метод за малки оранжерии.
Как да си направите сами бутилка за напояване:
- вземете пластмасова бутилка и направете дупки с нагрято шило
- заровете бутилката, като я поставите с главата надолу, в близост до корените, за да не повредите кореновата система на растенията,
- напълнете бутилката с вода със стайна температура и през дупките водата бавно ще попие в почвата.
- Тъй като средно са необходими около 5 литра вода на растение, по-добре е да използвате петлитрови бутилки.
Контрол на влажността
Когато поливате доматите, винаги трябва да контролирате влагата. В много отношения самите растения могат да показват грешки в напояването – просто трябва внимателно да наблюдавате характеристиките в тяхното развитие.
При липса на влага:
- листата на доматите се извиват навътре във формата на лодка, по този начин растението се стреми да сведе до минимум загубата на влага, намалявайки повърхността на изпарение;
- има забележимо спиране на растежа на доматите и липсата на цъфтежи, и ако плодовете са се появили до този момент, тогава те няма да узреят;
- листата често са малки, имат неправилна форма, плодовете или цъфтежите падат;
- при силна липса на влага листата започват да пожълтяват, а при продължителна липса на влага падат;
- плодовете се развиват много бавно, вкусът на доматите е тръпчив или дори горчив, а самите растения често се разболяват.
При излишък на влага:
- листата сякаш се извиват, площта на изпаряващата се повърхност се увеличава и растенията правят всичко възможно, за да се отърват от излишната влага;
- има избледняване на цвета на листата, те също могат да паднат, като същевременно запазват своята сочност;
- често се наблюдава гниене на кореновата система
- плодовете се напукват, стават воднисти на вкус.
Съвети за поливане на домати в оранжерия
• Количеството вода, необходимо за поливане и честотата могат да се преценят в зависимост от времето: в жегата поливането може да се извършва по-често, но ако вали и навън е студено, тогава по-рядко
• Времето за напояване е идеално през втората половина на деня, тук водата в почвата ще бъде по-топла, а температурата в оранжерията ще бъде по-ниска, което означава, че изпарението на водата ще бъде по-малко
• Късно вечерта е по-добре да не поливате доматите. Температурата пада както на открито, така и вътре в оранжерията, влажността на въздуха в оранжерията може да се повиши и това може да доведе до появата на гъбични заболявания
• Ако няма изход и поливането трябва да се извърши вечер, след поливане проветрете оранжерията. Така че се отървете от излишната влага и влажността в оранжерията няма да се увеличи
• Ако има спешна нужда от поливане и вали и е хладно извън оранжерията, тогава поливането е най-добре да се извърши преди обяд. След това, преди падането на нощта, влагата ще се разпредели в цялата оранжерия и ще има време да се изпари, общата влажност в оранжерията няма да се увеличи
•Препоръчително е да отворите прозорците и вратите на оранжерията по време на процеса на напояване. Така ще постигнете стабилност на влажността на въздуха в оранжерията
Заключение
Тук ще обобщим препоръките за правилно поливане на домати в оранжерия.
- Когато поливате, опитайте се водата да не попада върху листата и стъблата на растението.
- Поливайте растенията сутрин или следобед. Поливането късно вечерта и на обяд не е желателно.
- Не поливайте със студена вода – това причинява стрес на растенията.
- Опитайте се да поливате възможно най-равномерно.
- Веднага след поливането не разрохквайте почвата в оранжерията, за да запазите влагата, да предотвратите нейното изпарение и следователно да предотвратите повишаването на влажността на въздуха в оранжерията.
- Препоръчително е почвата да се мулчира след поливане. Мулчура се с хумус с 1 см дебелина на слоя.
- Ако е възможно, използвайте капково напояване – това е модерен и надежден метод за напояване, който намалява разходите за ръчен труд до минимум.